- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Width | 22.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| I.D. | 60 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| icNumber | 7697286 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| O.D. | 110 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 1.878 LB |
| EAN or UPC | 29176032189 |

