- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| I.D. | 60 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| O.D. | 110 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 22.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| icNumber | 7697286 |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 1.878 LB |
| EAN or UPC | 29176032189 |

