- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 22.000 mm |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| O.D. | 110 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 60 mm |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 1.852 LB |
| EAN or UPC | 29176032196 |

