- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 22.000 mm |
| Precision | Standard |
| O.D. | 110 mm |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| I.D. | 60 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Weight | 1.852 LB |
| EAN or UPC | 29176032196 |

