- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| I.D. | 60 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 22.000 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Single Shield |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7697264 |
| Weight | 1.852 LB |
| EAN or UPC | 29176028021 |

