- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| icNumber | 7697264 |
| Material | Steel |
| Enclosure | Single Shield |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 60 mm |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| O.D. | 110 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 22.000 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Weight | 1.852 LB |
| EAN or UPC | 29176028021 |

