- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Enclosure | Single Shield |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7704692 |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Width | 22.000 mm |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Seal Material | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| I.D. | 60 mm |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 110 mm |
| Weight | 0.811 LB |
| EAN or UPC | 29176028038 |

