- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7704692 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| O.D. | 110 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Width | 22.000 mm |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 60 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 0.811 LB |
| EAN or UPC | 29176028038 |

