- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| I.D. | 60 mm |
| icNumber | 7700356 |
| Width | 22.000 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Seal Material | Metal |
| O.D. | 110 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 1.852 LB |
| EAN or UPC | 29176032202 |

