- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Width | 22.000 mm |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 110 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Double Shielded |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| icNumber | 7700356 |
| Static Load Rating [Max] | 54000 N |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Seal Material | Metal |
| I.D. | 60 mm |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Weight | 1.852 LB |
| EAN or UPC | 29176032202 |

