- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Dynamic Load Rating | 63500 N |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 65 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7698857 |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Width | 23.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 120 mm |
| Weight | 2.379 LB |
| EAN or UPC | 29176032219 |

