- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision | Standard |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 63500 N |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Width | 23.000 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| I.D. | 65 mm |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7698857 |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| O.D. | 120 mm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 2.379 LB |
| EAN or UPC | 29176032219 |

