- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| O.D. | 120 mm |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | None |
| I.D. | 65 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 63500 N |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7704734 |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Width | 23.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 2.315 LB |
| EAN or UPC | 29176028045 |

