- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Preload Level | None |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| O.D. | 120 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 65 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 23.000 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| icNumber | 7704734 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 63500 N |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Radial |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Weight | 2.315 LB |
| EAN or UPC | 29176028045 |

