- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7698859 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 72000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| I.D. | 75 mm |
| O.D. | 130 mm |
| Width | 25.000 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 2.778 LB |
| EAN or UPC | 29176038938 |

