- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Material | None |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 75 mm |
| Dynamic Load Rating | 72000 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 25.000 mm |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7698859 |
| O.D. | 130 mm |
| Weight | 2.778 LB |
| EAN or UPC | 29176038938 |

