- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Material | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 72000 N |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| O.D. | 130 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7697924 |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 75 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 25.000 mm |
| Weight | 2.778 LB |
| EAN or UPC | 29176032288 |

