- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| I.D. | 75 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| icNumber | 7697924 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| O.D. | 130 mm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 72000 N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 25.000 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Double Shielded |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | Metal |
| Weight | 2.778 LB |
| EAN or UPC | 29176032288 |

