- Single Row Radial Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7702534 |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| I.D. | 80 mm |
| Width | 26.000 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Dynamic Load Rating | 84000 N |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 85000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 3.197 LB |
| EAN or UPC | 29176038945 |

