- Single Row Radial Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7702534 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 140 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 85000 N |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Width | 26.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 80 mm |
| Dynamic Load Rating | 84000 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Weight | 3.197 LB |
| EAN or UPC | 29176038945 |

