- Single Row Radial Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Enclosure | Double Shielded |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Seal Material | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 85000 N |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 140 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 83664 |
| Width | 26.000 mm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| I.D. | 80 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 84000 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 3.527 LB |
| EAN or UPC | 29176068126 |

