- Single Row Radial Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Enclosure | Double Shielded |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision | Standard |
| I.D. | 80 mm |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 140 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 84000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 26.000 mm |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| icNumber | 83664 |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 85000 N |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Weight | 3.527 LB |
| EAN or UPC | 29176068126 |

