- Single Row Radial Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Width | 30.000 mm |
| icNumber | 7702490 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 107000 N |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Single Shield |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Seal Material | Metal |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 160 mm |
| I.D. | 90 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 107000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Material | Steel |
| Weight | 5.512 LB |
| EAN or UPC | 29176032318 |

