- Single Row Radial Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| I.D. | 90 mm |
| Static Load Rating [Max] | 107000 N |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 30.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 107000 N |
| O.D. | 160 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Enclosure | Single Shield |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7702490 |
| Weight | 5.512 LB |
| EAN or UPC | 29176032318 |

