- Single Row Radial Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision | Standard |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 107000 N |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| I.D. | 90 mm |
| Width | 30.000 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Double Shielded |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7700360 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| O.D. | 160 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 107000 N |
| Weight | 5.071 LB |
| EAN or UPC | 29176032325 |

