- Single Row Radial Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Static Load Rating [Max] | 107000 N |
| I.D. | 90 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 107000 N |
| Width | 30.000 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | Metal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| icNumber | 7700360 |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Double Shielded |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 160 mm |
| Weight | 5.071 LB |
| EAN or UPC | 29176032325 |

