- Single Row Radial Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Static Load Rating [Max] | 123000 N |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Seal Material | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Width | 32.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 121000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| I.D. | 95 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 170 mm |
| icNumber | 7697265 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 6.57 LB |
| EAN or UPC | 29176028090 |

