- Single Row Radial Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 32.000 mm |
| I.D. | 95 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Single Shield |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| icNumber | 7697265 |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 121000 N |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 170 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 123000 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 6.57 LB |
| EAN or UPC | 29176028090 |

