- Single Row Radial Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 121000 N |
| Width | 32.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 170 mm |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 95 mm |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 123000 N |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7696943 |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Seal Material | Metal |
| Weight | 5.952 LB |
| EAN or UPC | 29176068133 |

