- Single Row Radial Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7696943 |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 95 mm |
| Dynamic Load Rating | 121000 N |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Precision | Standard |
| O.D. | 170 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 32.000 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Static Load Rating [Max] | 123000 N |
| Weight | 5.952 LB |
| EAN or UPC | 29176068133 |

