- Single Row Radial Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 100 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 139000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7697266 |
| Enclosure | Single Shield |
| Seal Material | Metal |
| Width | 34.000 mm |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 135000 N |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 180 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Weight | 8.818 LB |
| EAN or UPC | 29176032332 |

