- Single Row Radial Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7697266 |
| O.D. | 180 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 139000 N |
| I.D. | 100 mm |
| Width | 34.000 mm |
| Seal Material | Metal |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 135000 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Enclosure | Single Shield |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Weight | 8.818 LB |
| EAN or UPC | 29176032332 |

