- Single Row Radial Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Width | 34.000 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7696944 |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 135000 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Enclosure | Double Shielded |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 139000 N |
| Bearing Type | Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| I.D. | 100 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 180 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 6.504 LB |
| EAN or UPC | 29176068140 |

