- Single Row Radial Bearing, 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Radial |
| icNumber | 7696944 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 34.000 mm |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Seal Material | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Enclosure | Double Shielded |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| O.D. | 180 mm |
| Cage Material | Steel |
| Inner Ring Width | 34 mm |
| Static Load Rating [Max] | 28500 lbf |
| I.D. | 100 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Dynamic Load Rating | 41700 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Weight | 8.091 LB |
| EAN or UPC | 87796067004 |
| NSN Number | 3110-00-155-6490 |

