- Single Row Radial Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Width | 17.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 62 mm |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| icNumber | 7697280 |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Static Load Rating [Max] | 15500 N |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 21500 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 25 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 0.54 LB |
| EAN or UPC | 29176032349 |

