- Single Row Radial Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Width | 17.000 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 15500 N |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7697280 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 21500 N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| I.D. | 25 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| O.D. | 62 mm |
| Weight | 0.54 LB |
| EAN or UPC | 29176032349 |

