- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Width | 19.000 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7697282 |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 30 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 20700 N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Dynamic Load Rating | 27900 N |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 0.805 LB |
| EAN or UPC | 29176028120 |

