- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 72 mm |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7697282 |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Width | 19.000 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 27900 N |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 20700 N |
| I.D. | 30 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Weight | 0.805 LB |
| EAN or UPC | 29176028120 |

