- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 35 mm |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7697285 |
| O.D. | 80 mm |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Width | 21.000 mm |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| Weight | 1.087 LB |
| EAN or UPC | 29176039010 |

