- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| I.D. | 35 mm |
| Seal Material | None |
| Width | 21.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| icNumber | 7697285 |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Weight | 1.087 LB |
| EAN or UPC | 29176039010 |

