- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Metal |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| Material | Steel |
| Width | 21.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7704732 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| I.D. | 35 mm |
| O.D. | 80 mm |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 1.087 LB |
| EAN or UPC | 29176028144 |

