- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Width | 21.000 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| O.D. | 80 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| I.D. | 35 mm |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7704732 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 1.087 LB |
| EAN or UPC | 29176028144 |

