- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Outer Ring Width | 21 mm |
| icNumber | 7702482 |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| Preload Level | None |
| Seal Material | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 21.000 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Single Shield |
| I.D. | 35 mm |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 1.069 LB |
| EAN or UPC | 29176028151 |

