- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Single Shield |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Width | 21.000 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 80 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| icNumber | 7702482 |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| I.D. | 35 mm |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Weight | 1.069 LB |
| EAN or UPC | 29176028151 |

