- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Enclosure | Single Shield |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Width | 21.000 mm |
| Precision | Standard |
| O.D. | 80 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| I.D. | 35 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7697697 |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Seal Material | Metal |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Weight | 1.087 LB |
| EAN or UPC | 29176000119 |

