- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Capacity | Maximum Capacity |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 80 mm |
| Preload Level | None |
| I.D. | 35 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Single Shield |
| icNumber | 7697697 |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Width | 21.000 mm |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| Weight | 1.087 LB |
| EAN or UPC | 29176000119 |

