- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| Width | 21.000 mm |
| O.D. | 80 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 35 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7700355 |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Enclosure | Double Shielded |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Material | Steel |
| Weight | 1.069 LB |
| EAN or UPC | 29176032394 |

