- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Enclosure | Double Shielded |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 35 mm |
| Width | 21.000 mm |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Material | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7700355 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 80 mm |
| Weight | 1.069 LB |
| EAN or UPC | 29176032394 |

