- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. | 90 mm |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7697287 |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 40 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 23.000 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 1.477 LB |
| EAN or UPC | 29176032400 |

