- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| O.D. | 90 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| I.D. | 40 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Open |
| Width | 23.000 mm |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7697287 |
| Weight | 1.477 LB |
| EAN or UPC | 29176032400 |

